Litvanya Vizesi Hakkında

Litvanya vizesi Schengen vizesi kapsamındadır, çok girişli Schengen vizesi ile Litvanya sonrası diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilir.

Litvanya vize işlemlerinde kullanılacak seyahat sağlık sigortası, Litvanya seyahat sürenizi kapsamalı ve diğer Schengen ülkeleri içinde geçerli olmalıdır.

Litvanya ekspres vize uygulaması bulunmaz. Litvanya vizesi maksimum 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre zarfını göz önünde bulundurarak Litvanya vizesi başvurularınıza en az 15 gün önce başlayabilirsiniz.

Litvanya vizesi için randevu alınması zorunlu değildir, Litvanya vize başvuru merkezlerine randevu alarak veya direk olarak gidebilirsiniz. Randevusu bulunan kişilerin ise başvuru işlemleri sırasında daima önceliği bulunacaktır.

Litvanya vizesi, yeşil pasaportlular için geçerli olan bir uygulama değildir. Yeşil pasaport Litvanya vize işlemlerinden 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile muaftır. Aynı şekilde diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan kişiler Litvanya vizesi işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Litvanya vize başvuru, Litvanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış bir belgedir ve Litvanya vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe doldurmaya uyumludur.

Litvanya vizesi için gerekli evrakları başvuru yapılacak olan Litvanya vize kategorisine göre değişmektedir. Litvanya turistik vize, Litvanya ticari vize ve Litvanya aile ziyareti vizesi farklı içeriklere sahip vizelerdir. Litvanya seyahat içeriğinizin belirlenmesinin ardından Litvanya vize belgeleri bu web sitesinde mevcuttur.

Litvanya turistik vize kısa süreli bir Litvanya vizesidir. Litvanya turist vizesi ile sadece Litvanya’da turistik bir faaliyet yürütebilir, Litvanya gezileri ve Litvanya turlarına katılabilirsiniz.

Litvanya vize ücretleri, Litvanya vize türlerine göre değişmektedir. Litvanya ticari vize ve Litvanya uzun süreli vizeler Litvanya vize fiyatlarını farklılaştırırken seyahatinize uygun Litvanya vizesi kategorisini seçerek Litvanya vize ücretlendirmeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Litvanya vize başvuruları her ne kadar Litvanya Fahri Konsoloslukları veya danışmanlık firmaları kabul etse de Litvanya vizesinin sonuçlarına dair nihai karar Litvanya Büyükelçiliği Ankara’ya aittir.

 

Litvanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.mfa.lt